sobota, 15 maja 2010

Tęczowy KomiX BOX - Trans


Obrazek pochodzi z bloga Bizarro.

Klasycznych komiksowych przebieranek jest cała masa, służą one głównie jako element humorystyczny i we wszystkich seriach tego typu występują takowe.
Janusz Christa lubił często przebierać swoich bohaterów w kobiece fatałaszki, przykładowo w „Festiwalu czarownic” herszt bandy Walwuch, staje się Walwuchą, żeby również uczestniczyć w konkursie czarodziejek.

Marynarzom Kajtkowi i Kokowi, też zdarzało się przebierać za kobiety, aby uciec przed prześladowcami, na przykład w opowieści "Śladem białego wilka".

Tytułowym "Poszukiwanym Zyg-Zakiem" okazują się niebezpieczne trojaczki, z których jeden przebiera się za ponętną Zazę.

Wczesnym przykładem takiego zachowania jest powojenny „Wicek i Wacek”.


Okazuje się, że Papcio Chmiel (Henryk Jerzy Chmielewski) oprócz swojego Opus Magnum, czyli serii "Tytus, Romek i A'Tomek", rysował też wiele innych historyjek (głównie dla "Świata Młodych"), zebranych w jeden tom przez Wydawnictwo Ongrys.
W jednym ze stripów Kapitan Mewka, daje się zmylić "metroseksualnemu" wyglądowi napotkanej osoby.

Bardziej współczesne jest przebranie się bohaterów „Najczwartszej RP”.


Wiem że podane powyżej przykłady nie obrazują zjawiska trans, ale musiałem coś w podobnym klimacie upchnąć w ramach wstępu, bo klasycznych transów jest jak na lekarstwo ;)

W serii „48 stron” (Adler R., Piątkowski T.) w absurdalnych przygodach, parze głównych bohaterów, często towarzyszy Maciek, który dorobił się nawet osobnego zeszytu.
Maciek jest facetem, tylko na skutek splotu różnych wydarzeń, stał się ponętną kobietą, chętnie przez autorów rozbieraną i z zażenowaniem prezentującą swoje walory ;)

Nowelka „Ostatni raport” (Robert Szmigiel), pochodząca ze wspominanego już albumu „I co dalej kapitanie?” ukazuje kapitana Żbika, który jako wzorowy milicjant, jest w stanie wiele poświęcić dla dobra śledztwa.

Również album „Szminka” (Karpowicz J., Szyłak J.) opowiada o pracy policjantów, którzy żeby złapać seryjnego mordercę, muszą przebierać się za dziwki.

"Bracia Kowalscy" Dariusza Palinowskiego przebierają się czasem w damskie fatałaszki, ale tylko żeby osiągnąć jakiś cel.
Jeden był niańką do dziecka, drugi startował w konkursie Miss Polonia i nawet zdobył koronę ;D
Natomiast w całym albumie jest historia "Społecznie podejrzana znajomość", gdzie barowa miłość od pierwszego wejrzenia znajduje swój pomyślny finał.

Gucio i Cezar to hipopotam oraz pies, powołani do życia przez Bohdana Butenkę (rysunki) i Krystynę Boglar (scenariusz). Dwaj przyjaciele przeżywają całą masę absurdalnych przygód, w krótkich historyjkach przeznaczonych dla dziecięcego odbiorcy. W jednym z odcinków, ma miejsce klasyczna przebieranka. Jeśli jeszcze dołączyć do tego wierszyk, napisany na końcu przygód, to ich tożsamość płciowa, zaczyna być wielce enigmatyczna.
"Uczucia dwa łączą nas odtąd niezłomne,
Nie zniszczy ich ogień, ni woda, ni czas,
Jesteśmy od innych bogatsi ogromnie,
Bo miłość i przyjaźń królują wśród nas!"

W komiksach zagranicznych twórców, wydanych w Polsce, wątków trans jest jak na lekarstwo.
Cykl Moebiusa "Świat Edeny" opowiada o dwójce androgynicznych astronautów - Stel i Atan. Trafiają oni na tytułową Edenę, gdzie kosztują rosnących tam owoców, dzięki czemu ujawniają się ich cechy płciowe. Tak Atan staje się Ataną.
 „Mężczyzna, przedmiot pożądania” - w komiksie tym, heteryczny główny bohater trafia w środowisko uroczych transetek ;)

Nowy skład "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" (O'Neill K., Moore A.) w tomie "Stulecie 1910" zasila bohater(ka) powieści Virginii Woolf - Orlando.

Jeden z dwójki głównych bohaterów powieści graficznej Craiga Thompsona pt. "Habibi", trafia na pewien czas do komuny eunuchów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz